Відгук про поїздку в Роттердам та Брюссель в травні 2016.
Частина 1 – Брюссель



Минулі декілька років були дуже насичені в плані подорожей. Тож на моєму телефоні накопичилося доволі багато фотографій, а в голові – вражень, якими і поділюсь з вами цій та наступних статтях.

Вибір Роттердаму (Нідерланди) був не випадковим. В Роттердамі з 27.05-28.07.16 проходив один з заходів Інгресу, на який ми хотіли потрапити.
На основі Інгресу було створено популярну зараз гру Pokemon Go.
Підготовка (маршрут, квитки, бронювання)
Через свій канал TimeToTravel в месенджері Telegram Саша відстежив дешеві квитки на переліт Дебрецен (Угорщина) – Брюссель-Шарлеруа (Бельгія) за 9,5 євро в одну сторону та акційні автобусні квитки Брюсcель-Роттердам за 7 євро на людину. Після пошуку в Інтернеті варіантів як недорого доїхати до Дебрецену склався такий варіант маршруту.
Маршрут
Нічний поїзд Київ-Чоп. ⇒ З Чопу електричкою до угорського міста Захонь ⇒ З Загоні електричкою до Дебрецену. Ночівля в Дебрецені. ⇒ З Дебрецена зранку літаком до Брюсселя. ⇒ Дивимось Брюссель та вечері сідаємо на автобус до Роттердаму. ⇒ Декілька днів в Роттердамі. ⇒ Зворотній шлях такий самий але вже без ночівель.
- з Києва до Дебрецена можна дістатися без пересадок поїздом №81 Київ-Будапешт. Це буде комфортніше, але вартість цього поїзда значно дорожче (принаймні була дорожча на час нашої подорожі). За часом виходить приблизно так само;
- Нажаль, зараз WizzAir відмінив рейс з Дебрецена в Брюссель, але є дешеві перельоти в Ейндховен, Мілан, Париж, Тель-Авів і т.д.
Житло
Житло в Дебрецені та Роттердамі бронювали через сайт AirBnb. Як економити на бронюванні житла див. нашу статтю.
Вартість поїздки
Сумарно вся поїздка на 5 днів з Києва з усіма перельотами, переїздами та проживаннями в квартирах коштувала 143 євро на людину (не враховуючи харчування).
Відгук про поїздку
Чесно попереджаю – далі йде багато тексту. 🙂
День 0.
Нічний поїзд Київ-Чоп 25.05.2016 18:45 – 26.05.2016 9:47. Квитки купували он-лайн на сайті Укрзалізниці http://booking.uz.gov.ua/
День 1. 26.05.16
9:47 – Чоп.
В Чоп прибули вчасно, тож був час спокійно розібратись, як доїхати до Захоні.
Розклад електрички можна подивитись на сайті угорської зд http://elvira.mav-start.hu/
Купуємо в касі квитки на електричку в Захонь. Вартість квитка – 80 грн.
В Чопі я була до цього один раз і запам’ятався він мені лише смачним бульйоном в місцевому кафе. Але на цей раз дуже кинулась в очі «радянськість» вокзалу. На весь зал простяглось здоровенне панно присвячене червонармійцям та робітничому класу.
Поки купували квитки, «відбивалися» від місцевих таксистів, які пропонували довезти до Захоні за таку ж ціну. Квитки Чоп-Захоні – екзотичний артефакт радянського періоду ☺ Справжні радянські бланки-книжечки російською та німецькою, яких, схоже, колись наштампували на десятиліття вперед!

Прохід до електрички через митницю.
Митниця у Чопі – психологічна перевірка. Досвідчений митник запитав куди їдемо і пропустив без перевірки, а ось сумочки місцевих тіточок перевіряли доволі ретельно. Туристи цією електричкою їздять мало, лише місцеві, а даремно. Електричка дуже колоритна. Усього 2 вагони, які ще пам’ятають часи Австро-Угорщини.



Там не електрифікована колія, то ж це дизель 🙂

10:25 – поїхали. За розкладом електричка, тобто дизель 🙂 їде десь півгодини, 20 хвилин з яких вона стоїть перед мостом через Тису, по якій проходить кордон. Проте, це все одно швидше ніж машиною, бо можливі черги.
Стрибок у минуле:
9:47 – прибуття до Захоні.

Телефони, побачивши угорську мобільну мережу, самі перевели час на годину назад – все ж таки інший часовий пояс. Угорські прикордонники заходять вже на станції і штампують паспорти тут же в електричці. Трохи нервувала, бо прикородонник чомусь, на мій погляд, занадто довго листав мій паспорт, хіхіків і щось показував своєму колезі. Нарешті поставив штам про прибуття до величного Євросоюзу, потім чогось його перекреслив (припускаю, що погано поставилась дата) поставив знову і нарешті повернув мені паспорт. І я швиденько вислизнула з електрички, про всяк випадок, щоб він не передумав. Виявилося попередній штамп про виїзд з Євросоюзу на моїй мультивізі проставили десь не в тому місці… Але мабуть це не так вже й кримінально ☺
Вартість квитка Загонь-Дебрецен на той момент була 6.99 євро. Квитки діють на напрямок і не прив’язані до конкретного часу та потягу.
З вокзалу ми не виходили, почекали хвилин 20 та сіли в поїзд на Дебрецен. Трохи відчутно що ми поблизу кордону – по поїзду пройшлися декілька циган, що просили милостиню, але не дуже нав’язливо.
Дебрецен
12:26 – прибули до Дебрецену.
В Дебрецені ми забронювали через Airbnb квартиру не далеко від вокзалу, але оскільки власниця квартири не змогла з нами зустрітися раніше 15-ти, в нас був час погуляти містом. Місто гарне та є на що подивитись. У нас було не дуже багато часу, тож ми обмежились лише прогулянкою центром. Пройтися по місту приємно, проте мені щось нічого особливого не запам’яталось.
Власниця квартири залишила нам ключі, а сама пішла ночувати до бойфренда. Так нам пощастило майже на день стати власниками чудової 2-х кімнатної квартири в Дебрецені ☺ Ключі від якої ми за домовленістю зранку кинули в її поштову скриньку.
День 2. 27.05.16
5:20 – На автобус до аеропорту ми сіли від центрального залізничного вокзалу. Рейси автобусу підлаштовані під рейси літаків, розклад є на сайті місцевого публічного транспорту http://dkv.newline.hu/scheduledetail/?lang=en#lm//Airport 1-2/O/0/en
Квиток купили у водія. Вартість приблизно 1,5 євро (оплата в форинтах. Трохи угорських форинтів ми купили ще в Києві. Але в основному розраховувались банківською карткою)
До речі – можна дістатися Дебрецену на власному авто та пересісти на літак, залишити авто на стоянці аеропорту. Ціни за паркування (на 13.09.17) 1200 форентів доба (приблизно 122 грн), або 6000 за тиждень (600 грн). Що значно дешевше ніж залишти авто на стоянці Борисполю. Актуальні ціни можна подивитись на сайті аеропорту http://www.debrecenairport.com/?lang=en

6:40-8:55 літак Дебрецен-Брюсель від компанії Wizzair.
Корисні поради для подорожі Wizzair:
- Чим раніше ви купите квитки – тим дешевше вони будуть;
- Вартість квитка може залежати від дня тижня;
- У Wizair жорстке обмеження на розмір та кількість багажу. Безкоштовно – сумка/рюкзак/валіза розміром 42 X 32 X 25 см. За багаж більшого розміру – необхідно буде доплатити. Правила щодо багажу можуть змінюватись, тож попередньо перевірте інформацію на сайті https://wizzair.com/uk-ua/
- Якщо ж вирішили взяти велику валізу – оплатіть її заздалегідь. В аеропорту це буде коштувати набагато дорожче.
Брюссель:
8:55 прибуття в аеропорт Брюссель. Коли планували поїздку і дивилися варіанти як доїхати з аеропорту – зупинилися на поїзді. Бо залізнична станція знаходиться в самому аеропорту (на -1 поверху) і табло прильоту/відльоту літаків виводяться прямо на станцію – що дуже круто на мій погляд. Тож в приємному очікуванні, як тільки прилетіли, пішли шукати залізничну станцію. На жаль, не знайшли – довелося вийти з аеропорту і ввімкнути телефони. І тут на нас чекав неприємний сюрприз. МИ ПРИЛЕТІЛИ НЕ В ТОЙ АЕРОПОРТ!!!
Виявилося, що в Брюсселі є декілька аеропортів. Основний позначається як BRU – знаходиться в 11 км від міста та є одним з найкращих в Європі.
А ми прибули в Брюсель-Шарлеруа, позначається як CRL – він значно далі від Брюсселю (46 км). Віззейр на сайті писав просто Брюссель і розрізнити можна було лише по коду на квитку.
Тож знайшовши зупинку та автобусну касу я взагалі впала в ступор – автобус у місто нам обійдеться майже вдвічі дорожче ніж літак через всю Європу – 16 євро. Ось такі особливості подорожей лоукостами!
Інтернет рулить! Саша трохи порився в Інтернеті і знайшов, що онлайн ці ж самі квитки коштують 14 євро. Роздруковувати їх не потрібно, достатньо показати на екрані телефону. Тож Саша купив квитки онлайн та зекономив по пару євро.
Корисні поради!
- Уважно дивіться на квитках в який аеропорт ви прибуваєте. Це зекономить вам час та нерви. Якщо назва аеропорту не написана – перевірте по коду аеропорту (три літери біля назви міста)
Наприклад:
CRL означає CHARLEROI, тобто прибуття буде в аеропорт Шарлерои.
При польоті у Франкфурт-на-Майні HHN означає Hahn, центральний аеропорт – FRA
Або наприклад Київ (IEV) – прибуття буде в аеропорт «Київ» (в Жулянах)
Чи Київ (KBP) – прибуття буде в аеропорт Бориспіль. - Часто буває, що квитки на поїзди/автобуси/музеї і т.і. в Європі купити онлайн дешевше.
- У випадку квитка на шатлбас з Шарлеруа – якщо купувати не тільки на сайті https://www.brussels-city-shuttle.com/, а ще й заздалегіть – вартість може бути і 10, і 5 євро.
- Мобільний Інтернет у подорожах значно полегшує життя. Тож подбайте щоб у вас на рахунку була необхідна сума за роумнінг на перший час, а потім придбайте картку місцевого провайдера.
- OFF-Line карти на смартфоні – на мій погляд це предмет першої необхідності у подорожах! Зорієнтуватися в незнайомому місті, прокласти маршрут, подивитися, що за цікавий будинок ви бачите так і просто поставити мітку на карті де ви поставили машину чи забронювали житло. Не знаю як хто, а я почуваю себе з такими картами більш спокійно, бо принаймі не заблукаю. Ми здебільшого користуємося Maps.Me (це безкоштовний додаток можна завантажити на Google Play). Якщо будете користуватись Maps.Me не забудьте перед поїздкою завантажити або оновити мапи країни/регіону куди ви їдете.
Шатлбас з аеропорту Шарлеруа приходить на Південний залізничний вокзал Брюсселю (Bruxelles-Midi), а звідти не далеко до історичного центру міста.
Район південного вокзалу
Скажу чесно – ця частина міста мені не дуже сподобалась. Мабуть тут взяли вгору великі очікування. Брюссель – столиця Євросоюзу, тож очікувала, що тут все буде взірцево-показово, чистенько та пафосно. Але вокзал, є вокзал, навіть в Брюсселі – тож трохи безхатченків, трохи сміття, десь покоцана плитка додали контрасту до моїх вражень від міста.
Від південного вокзалу до центру міста йшли пішки. Наш маршрут пролягав через мусульманський квартал. Жінки в хіджабах швиденько пробігають по вулиці, африканки в чалмах, чоловіки арабської зовнішності поважно сидять за столиками кафешок або просто на стільцях біля крамничок. І знов мої очікування мене підвели – якось я не очікувала побачити східний колорит у столиці Бельгії. Тож знову почала нервувати – «а чи можу я тут знаходитися у европейському одязі, з непокритою головою, чи можу я заходити в кафе чи це тільки для чоловіків»… Заспокоїлась, коли побачила групку жіночок у шортах, які виходили з якось готелю. ☺
Можливо цей мусульманський квартал утворився через “кризу біженців” – ми приїхали як раз в самий його розпал.
Центральні квартали
Дістались до центральних кварталів і потрапили вже в зовсім інший світ – музеї, шоколадні крамнички, історичні будівлі, пивні ресторанчики, зграйки «різношерстих» туристів з усіх кінців світу і солодкий аромат бельгійських вафель який проникає усюди ☺.
Наші цілі в Брюсселі:
|
Цікаві місця Брюсселю
Ось наша карта цікавих місць Брюсселю, які ми планували подивитись.
В цетрі подивились майже все – на наступний раз залишили Европарламент та віддалений Атоміум. В Атоміум краще їхати коли в Брюсселі у вас є більше часу ніж 1 день.
А перервах між блуканнями вуличками – бельгійські вафлі і бельгійське пиво ☺
Вафлі продають як окремо так і з різними посипками та намазками, морозивом та фруктами. Дуже сподобалися вафлі з морозивом.
Бельгійське пиво
Що стосується пива – я не дуже фанат. Була. Але бельгійське пиво – це щось! Багаті насичені смаки – дуже різні, як за смаком так і за «градусом». Тут краще дати слово Саші. Оскільки маю діряву пам’ять, то я запам’ятала лише пиво Kwak (бо воно подається в спеціальному келиху і коли з нього п’єш він видає квакаючі звуки).



В невеликій Бельгії варять більше 800 сортів пива. І якщо в супермаркеті продається менше 20 сортів пива клієнти можуть поскаржитись в товариство захисту прав споживачів!
До речі, вже після нашої поїздки ЮНЕСКО внесли бельгійське пиво в список нематеріальної культурної спадщини людства https://ich.unesco.org/en/RL/beer-culture-in-belgium-01062
Ми з ними згодні, воно того варте!

Брюссель у фото
Славетний «хлопчик що пісяє» – знайшли його по великому натовпу туристів навколо. Без туристів його можна не помітити, бо за розмірами він зовсім невеличкий
Символ Брюсселя на цей раз був одягнутий в форму якоїсь футбольної команди. Як і всі зробили на пам’ять фото з “хлопчиком”. Треба ж якось показати, що ми були у Брюсселі ☺

Головна площа Grand Place – об’єкт світової спідщини Юнеско.
На ній можна застрягти надовго, бо кількість палаців, музеїв, ресторанів зашкалює:
- Будинок короля (фр. Maison du Roi). Але король тут ніколи не жив – це музей міста Брюссель. Що цікаво – нідерландською цей будинок називають «Дім хліба» (нід. Broodhuis);
- Брюссельська ратуша – дуже гарний готичний будинок. Туди теж водять екскурсії. Можна піднятись на дзвіницю та подивитись місто зверху.
- Гільдійні будинки
Площу подивились тільки зовні. Заскочили лише в музей пивоваріння і були дуже разочаровані.

Магазинчик шоколаду в галереї святого Юбера. Викликає дитячій захват. Навіть купувати нічого не хочеться, а просто витріщатися на вітрину і по-дитячому радіти такій кількості різноманітних ласощів.

Вуличка Rue des Boucers – її називають «черево Брюселя».
Ця вузенька вуличка – самі ресторани. Ціни виставляються на вулиці, тож ви можете вибрати страву просто проходячи повз.
Тут ми і вирішили повноцінно пообідати славетними мідіями з картоплею.
Доречі, – мідії подаються в кастрюльці прямо з ракушками. А картопля подається окремо – у вигляді звичайнісінької картоплі фрі.
Дуже дивно було бачити картоплю фрі, як національну страву Бельгії, але погугливши виявилось що «такі так». За багатьма джерелами – картопля фрі родом із Бельгії і її готують ще з 17 століття.
На цій же вуличці в закуточку ми знайшли «дівчинку що пісяє». Але, на відміну від пісяючого хлопчика, її дуже ретельно заховали. Але тим цікавіше її шукати.
Десь в центрі є ще пісяюча собачка, але ми її не знайшли.

А ще в Брюсселі багато муралів, кажуть що по ним навіть окремі екскурсії проводять.
Багато голландських будинків – вузеньких з великими вікнами. В Брюсселі велика нідерландська громада і це відобразилось на зовнішньому вигляді міста.

Вид з “гори мистецтв”.

Парковка навпроти королівського палацу.
Якось я собі важко уявляю, що у нас навпроти будинку президента буде парковка для “простих смертних”. А тут – ось звичайна парковка (тільки платна :))
Північна частина міста
Наш автобус на Роттердам відправлявся від Північного залізничного вокзалу (Gare de Bruxelles-Nord) куди ми теж вирішили піти пішки.
Ця частина міста – ще один контраст, місто майбутнього. Ультрасучасні будівлі зі скла та металу в поєднанні з деревами ботанічного саду виглядають надзвичайно гармонічно.

Квитки на автобус Брюссель-Гаага з зупинкою в Роттердамі ми придбали на сайті https://www.flixbus.com.ua/ (до речі, Flixbus вже їздить з України і сайт має українську мову, що надзвичайно приємно). Саша через канал в Telegram TimeToTravel відслідкував акцію від flixbus, тому квитки обійшлися всього 7 євро з людини.
О 20:00 сіли в автобус. Водієм виявилась приємна жіночка середнього віку. Якось цей факт дуже потішив. Європейська ґендерна рівність. Важко уявляю собі у нас жінку-водія міжнародного автобусу.
Хоча… може наші жінки просто не дуже люблять такої роботи…
Частина 2 – Роттердам