Роттердам - титульне фото

Відгук про поїздку в Роттердам та Брюссель 26.05 – 30.05. Частина 2 – Роттердам

Галя фото
Галя. Автор статті

 

Це друга частина відгуку про поїздку в Роттердам через Брюссель.
Маршрут, вартість та відгук про Брюссель дивись в першій частині.

 

Роттердам

22:35 В Роттердам приїхали дуже пізно. Автобус висадив нас на Центральному вокзалі (Rotterdam Centraal) і поїхав ділі в Гаагу.
Коли читала попередньо про Роттердам, вичитала що “Роттердам – місто майбутнього”.  І я вам скажу, – путівники дійсно не брешуть! Не встигли вийти  з автобусу – нас зустрів футуристичний вокзал вигадливої форми. Та ще й з нічною підсвіткою – йому не поїзди, а зорельоти приймати треба!

Житло

Житло ми забронювали також на Airbnb (чудову кімнату у господаря) на острові Delfshaven

Як забронювати житло та зекономити див. нашу статтю.                                    

 

 

Від вокзалу – десь 3 км. Ще в Києві нагуглили, що громадським транспортом туди буде не набагато швидше ніж пішки. То ж попленталися пішки навпростець (мабуть я вже спала на ходу)  – добре що заздалегідь поставили мітку на карті. Нічна прогулянка по Роттердаму нічим особливим не запам’яталася… окрім специфічного запаху, який періодично нам нагадував що ми в Голландії 🙂

Кімнатку зняли у гарному справжньому голландському townhouse.

townhouse – це довгий ряд будинків з’єднаних стінами між собою
Голандські велосипеди
Голландський townhouse

Попередньо списувались з господарем, і попереджали о котрій ми приїдемо, тому не очікували ніяких “підвохів”…  Довго дзвонили в двері, нам довго не відкривали… потім відкрили і, як виявилося господаря зараз немає, а відкрили нам такі ж квартиранти як і ми! Сміливі дівчата, не побоялися відкрити нам двері серед ночі, але де господар вони не знали. Виявилося, що це наші колеги по грі Інгрес, але з конкуруючої команди :).

Я вже була в повній паніці – де господар? Хто ці люди, які нам відкрили? Це що, наша заброньована кімната вже здана іншим? Де ми зараз серед ночі будемо шукати ночівлю! ААААА…

Поки я панікувала, Саша подзвонив господарю. На роумінг витрачатися не хотілося, але що робити?! Цей веселий чувак, сказав взяти ключі від хати під килимком (насправді, не під килимком, але де він ховає ключі я вам не скажу) а наша кімната – найближча до ванної. Тихенько, щоб не переполохати весь дім (ну, якщо ми своїм грюканням у двері ще не всіх побудили) дісталися нашої кімнатки. Чоловічі джинси на стільчику викликали новий приступ паніки у мене і новий Сашин дзвінок господарю. Виявилося, цей чувак здав нам свою кімнату, а сам пішов ночувати кудись до друзів, а то на стільчику його джинси на які він просив не звертати увагу. 

Корисна порада:

  • Перед подорожжю обов’язково додатково зв’яжіться з господарем житла, попередьте коли ви прибудете і уточніть деталі заселення – чи буде він дома, чи зустріне вас.
    При бронюванні та оплаті через Airbnb господар квартири може і не зустрічатися з вами.  Ви можете просто списатися з господарем через сайт Airbnb, де він вам дає інструкцію де взяти і куди потім покласти ключі – і все. Наприклад, в Вінниці ми забирали ключі  в магазинчику біля будинку. При чому, щоб отримати ключі –  треба було назвали продавцю пароль (відчувала себе шпигуном “явки-паролі”)  🙂
  • Airbnb – надає фінансову гарантію як господарям так і подорожуючим. Тому, якщо у вас виникли якість непорозуміння з господарем – одразу пишіть в підтримку Airbnb.  У нас за, можливо, з десяток успішних бронювань – був лише один прикрий випадок з господарями, за який нам повернули кошти. І то це було не в далекому закордонні, а в українській глибинці. До речі, цей трагікомічний випадок заслужив на окрему статтю.

 

День 3-й 28.05.16

3-й день був повністю присвячений Інгресу. Нам дісталось бути “super flexible  team” (тобто команда “куди пошлють”). І ми ганяли по всьому місту допомагаючи іншим командам у їх задачах.  Та навіть в такому шаленому ритмі встигали оглядати місто та робити фото.

 

День 4-й 29.05.16

Наступний день був спокійніший ми встигли і погуляти і на екскурсію в порт Роттердаму з’їздити і з друзями зустрітись, які спеціально до нас приїхали з Амстердаму (Саша та Валя привіт :))

Цікаві місця Роттердаму

Нижче наша карта цікавих місць Роттердаму та околиць, які ми планували відвідати:

Міст Еразма (Erasmus Bridge)

Міст Еразма - Роттердам
Міст Еразма – Роттердам

Один з найбільших розвідних мостів у Європі. Ще його називають “Лебідь-міст“. З правого боку від мосту (якщо йти від центру)  – є пристань звідки відправляють катери на Кіндердейк або екскурсійний катер по роттердамському порту.

З лівого боку від мосту є симпатична набережна вздовж якої розташувалися прапори всіх держав. Звичайно ж відшукали український прапор.

Міст Еразма з катеру
Міст Еразма з катеру

Екскурсія в порт Роттердаму

Насправді, ми планували потрапити у Кіндердайк, але коли приїхали на пристань, то виявилося, що їхати туди вже запізно.
Катери в Кіндердайк ще ходили, а ось на зворотній катер ми б не встигли…
На пристані виявили, що звідси також йдуть екскурсійні катери по порту – тож  вирішили, що це не погана заміна і купили квитки на екскурсійний катер.

Пристань знаходиться праворуч від мосту Еразма (на нашій карті є позначка). Екскурсії проводяться компанією Spido: https://www.spido.nl/en/   Вартість квитка на 1 дорослого 13.25 евро .
Час екскурсій залежить від пори року та дня тижня. Розклад можна подивитись на сайті.

Екскурсія тривала десь 1,5 години та велась 4-ма мовами одночасно (на голандській, німецькій, французькій та англійській). Чути добре – хоча корабель і не маленький. Декілька палуб, є бар. Екскурсія дуже цікава – розміри порту вражають: крани, гігантські контейнеровози, крани для погрузки здорових контейнерів, доки…
У Роттердамі найбільший порт в Європі. І був би найбільшим за вантажообігом портом у світі якби не порти Китаю 🙂
Ми за півтори години побачили лише малесеньку його частину – адже він має 105 квадратних кілометрів (якщо вірити Вікіпедії).

Кубічні будинки

Роттердам дивує своїми формами, але це дивно навіть для Роттердаму!
Кубічні будинки (голандською Kubuswoningen) –  звичайнісенькі житлові будинки, але зовсім незвичайної форми. Навіть описати її важко – це куби, які стоять на одній з вершин з нахиленими під 45 градусів стінами та з’єднані між собою. В цілому весь комплекс має форму «неможливого трикутника». 
Дуже вражає! Можна зайти у хол і подивитись трохи з середині. Ще там є музей, але ми туди вже не заходили. Місцеві жителі розповіли, що одразу після будівництва будиночки були надзвичайно популярними, але поступово жителі розчаровувались тому що на практиці виявилось не дуже зручно постійно жити в такій кімнаті
Кубічні будинки знаходяться на вулиці Оверблаак. На нашій карті вони позначені. 

Корисна порада!
В цих будинках є хостел Stayokay Rotterdаm. За відносно невеликі гроші можна на собі відчути, що значить жити в такому будинку (я собі важко це уявляю). Цей хостел у мене в планах на наступний візит в Роттердам.
 
Роттердам. Кубічні будинки
Роттердам. Кубічні будинки

Кубічні будиночки Роттердаму та площа перед Ринком
Кубічні будиночки Роттердаму та площа перед Ринком

Oudehaven

Пройшовши через хол кубічних будинків – можна спуститись сходами в низ до гавані Oudehaven.  Це одна з найстаріших гаваней Роттердаму, а зараз це дуже колоритна місцина. Там досі швартуються човни та яхти, а навколо розмістилися багато ресторанчиків, де можна смачно поїсти та помилуватись краєвидом.

Там нам пощастило побачити “плавучу ванну”.  Хто дивився випуск “Орел и решка” в Роттердамі той знає 🙂  А для тих хто не дивився – це човен з підігрівом, заповненого пінною водою. Ти плаваєш каналами і приймаєш вану одночасно 🙂

Вид на Oudehaven та плавучу ванну
Вид на Oudehaven та плавучу ванну

Markthal Rotterdam – критий ринок

Ще одна незвичайна футуристична будівля – це Markthal Rotterdam. Це ринок, який знаходиться в житловому будинку і в день його можливо навіть не помітити (я перший раз пробігла його і навіть не впізнала).  Але коли стемніє, він перетворюється на надзичайне диво.

Дуже раджу туди сходити двічі: вдень, коли він працює, та ввечері після заходу сонця. Тоді ви зможете оцінити всю його незвичайність. Ми туди заскочили в обідній час та були в захваті. Там можна знайти на ласощі на будь-який смак і гаманець: і фрукти з усіх кінців світу і голландські сири, і елітні ресторани і недорогі різноманітні фастфуди. 

А ввечері – цей будинок просто казка. 

Казковий критий ринок
Казковий критий ринок

 

Велопарковка в Роттердамі
Велопарковка біля центрального ринка в Роттердамі

Морський музей Роттердаму

Якщо йти в центр від мосту Еразма шлях пролягає вздовж каналу на якому розташувались великогабаритні експонати морського музею Maritime Museum Rotterdam.

В каналі пришвартовані різноманітні історичні човни, вітрильники, катери з паровою тягою, велетенські якорі, портове обладнання. Їх дуже багато і вони надзвичайно цікаві. Ми не заходили у сам музей, бо дістались туди досить пізно, але добре нагулялися вздовж каналу.

Морський музей Maritime Museum Rotterdam – знаходиться за адресою Leuvehaven 1. 

Євромачта

Euromast tower, або євромачта це височенна башта у формі корабельної щогли. На верхівці башти є декілька оглядових майданчиків. Кажуть, звідти відкривається найкращій вид на місто. 

Вартість під’йому  на оглядовий майданчик 9.75 евро для 1 дорослого. Дітям та пенсіонерам дешевше. Крім оглядового майданчика там є ресторан та декілька готельних номерів, але ціни “кусаються”. Сайт євромачти https://euromast.nl/en/

 

 

Враження від Роттердам

Місто дуже гарне. Роттердам був сильно зруйнований під час Другої Світової війни, та  мудрі голландці вирішили не відновлювати старе, а побудувати нове. Та не обмежували у фантазії архітекторів. Те що вийшло з цього – дійсно вражає. Будинки вигадливої форми, діряві хмарочоси, багатоповерхівки “на ніжках” та інші дива сучасності в  поєднанні з поодинокими ретельно збереженими старенькими голландськими будиночками, як не дивно, виглядають дуже гармонічно.
Що ще сподобалось – хмарочоси не “нависають” над тобою та не закривають сонце, між ними багато простору.

Зворотній шлях

Наш зворотній шлях проходив тим самим маршрутом, що і в Роттердам.

Детально про маршрут та вартість поїздки – див. 1-шу частину відгуку.

 

 

Тільки цього разу ми вирішили зекономити на ночівлі, то ж взяли нічний автобус.

Квитки на нічний автобус Роттердам-Брюссель придбали також  на сайті https://www.flixbus.com.ua/ . Вартість за акцією 7 євро з людини. Акцію відслідкували через наш канал в Telegram  TimeToTravel .
Автобус йшов від Центрального залізничного вокзалу. Автостанція знаходиться з протилежного боку від центрального входу вокзалу. Стомившись від прогулянок нічним Роттердамом – пару годин почекали автобус на вокзалі, слухаючи, як пасажири грають на фортепіано, що стоїть в центрі залу. Хтось грав добре, хтось не дуже – але ідея чудова, настрій зразу покращується 🙂

День 5  30.05.2016

00:35   сіли в автобус.  Оскільки цей автобус був не прямий, а йшов з Гааги, то майже всі пасажири позаймали по 2 сидіння та зручно вмостилися спати! В результаті вільних сидінь не залишилося. А квитки без вказаних місць і де сісти нам? Якось я не очікувала цього в європейському автобусі! Водій самоусунувся від вирішення питання. Питання вдалося вирішити самотужки попросивши одну з дівчат пересісти до своєї подружки. Вони були не в захваті але звільнили нам 2 місця.
Корисна порада!
Якщо купуєте квитки на нічні автобуси – старайтеся сідати в автобус на кінцевій зупинці, це позбавить вас від клопоту шукати собі місце серед сплячих пасажирів, які окупували вільні місця або вибирайте квитки з вказаними місцями.

 

 

Дорогою трапилася кумедна історія. 

Наш водій, схоже, не дуже добре знав маршрут і намагався втиснути здоровенний автобус в поворот вузенької вулиці Брюсселю. Він крутився десь хвилин 20 і в нього майже вийшло. Майже… 🙂
Зірвавши чималий шмат огорожі він таки проскочив у вуличку. А потім з переляку заднім ходом за пару секунд вискочив назад і чим-душ помчав зворотнім шляхом. Потім, мабуть, таки знайшов правильну дорогу бо далі вже їхали широкими проспектами і дісталися до північного вокзалу Брюсселю без пригод.

Брюссель

Десь в 04:00 вишли на північному вокзалі Брюсселю. Часу було достатньо, але щось гуляти містом о четвертій ночі не хотілося.

Викликали таксі Uber, яке довезло нас до Південного вокзалу, звідки ми пересіли на автобус до аеропорту Шарлеруа.

В аеропорту мене дуже здивували військові, які в повній бойовій амуніції та з автоматами стояли біля кожного виходу з аеропорту. 
Але враховуючи, що ми були там як раз після терактів в Парижі, то, мабуть, це був зовсім не зайвий запобіжний захід.

О 9:25 сіли в літак Брюссель-Дебрецен від компанії Wizzair.  

Дебрецен

В 11:40 приземлилися в Дебрецині.  З аеропорту до вокзалу вирішили пройти пішки. Там всього 2,5 км, а чекати автобуса не хотілося. До того ж між вокзалом і аеропортом є великий супермаркет Tesco.  Чому б в ньому трохи не прикупити Токайських сувенірів?

Прогулянка виявилась пречудовою – пройшлися частково по шосе, бо пішохідних доріжок там не було, а частково стежкою через поле. Та скупившись в Tesco, дісталися вокзалу.

Пішки з аеропорту в Дебрецені
Пішки з аеропорту в Дебрецені

Десь в 13:30 сіли на потяг в Захоні. 
В Захоні
приїхали десь в 15:30, а наша електричка в Чоп повинна була бути в 18:00. Враховуючи різницю в часі, виходило що ми прибудемо у Чоп в 19:25, що нас аж ніяк не влаштовувало, бо поїзд на Київ був о 19:24.

Вирішили шукати попутку. Це виявилося дуже просто – тобі пропонують машину в Чоп прямо на пероні. Трохи поторгувались та домовились за 100 грн. 

Через кордон проїхали дуже швидко. Черг не було. Наш водій на угорському кордоні показав угорський паспорт, а на нашому український. І ще скаржився, що наші прикордонники на такі речі ображаються 🙂

В Чопі без пригод сіли на поїзд Київ-Чоп, де нарешті виспалися 🙂